ד”ר פריד
החזרים מרוב חברות הביטוח
הגעה עם waze

כל הטיפולים

היפוטוניה


היפוטוניה – הילד רך מידיי

הילד בגיל זחילה, כל הילדים האחרים מתחילים לרוץ והילד שלכם מתקשה להתרומם על הידיים. גם בשלב ההליכה הוא מתעכב ומתחיל ללכת אחרי כולם. כאשר כל הילדים מציירים, ילדכם מתקשה להחזיק את העיפרון בצורה יציבה ולעיתים מתקשה ללעוס או לבלוע ומאבד אט אט את התיאבון. המורה טוענת שזו עצלנות אבל אתם מבינים שמשהו פשוט לא בסדר.

לקחתם אותו לבדיקות ואחרי ששללתם אפשרות לאנמיה (ספירת דם), חסר בוויטמינים ו/או גורמים תזונתיים הרופא איבחן את הילד כסובל מהיפוטוניה. מה עושים? איך מחזקים את הילד? איך מחזירים לו את התיאבון, את הרצון להיות עם בני גילו ולקיים שגרה של ילד?

מהי היפוטוניה?

טונוס מוגדר כהתנגדות פאסיבית של השרירים למתיחה. כשלוקחים יד או רגל של אדם ומזיזים אותה באופן פסיבי סביב המפרקים ההתנגדות שחשים היא בעצם הטונוס. היפוטוניה היא הגדרה להתנגדות נמוכה ביחס לגיל. למשל, כשפג נולד באופן טבעי הטונוס שלו נמוך- יש לו היפוטוניה רגילה ולא נכון יהיה להגדירו כהיפוטוני.

זו בהחלט בעיה שכיחה. אל המכונים להתפתחות הילד ואל המרפאות הנוירולוגיות מגיעים הרבה ילדים עם טונוס נמוך. המסלול הרגיל שעושים הורים לילד כזה עובר לרוב דרך עיקוב התפתחותי כלשהו, שבירורו מעלה חשד אצל רופא הילדים או אחות טיפת חלב והם שמפנים את ההורים והילד לבירור מעמיק יותר. לעיתים מפנה את הילד גננת שמתרשמת כי הילד לא מצייר טוב.

איך נזהה היפוטוניה אצל הילד/ה?

ילד שסובל מהיפוטוניה יראה סימנים של גמישות מאוד גדולה במפרקים, חולשת רצועת כתפיים, בעיה בהתרוממות על הידיים במצבי הזחילה, הליכה מאוחרת ללא הסבר פיזיולוגי, קושי בהחזקת עיפרון, קושי לבלוע או ללעוס ועוד.

בשלבים מאוחרים יותר, יתבטא הקושי בישיבה, הליכה והפעילויות אלו, אם יקרו, יהיו באיכות ירודה. פעילות ספורטיבית לקויה, קושי בריכוז שעלול לנבוע מראייה לא מסודרת, כיוון שהראש לא מוחזק טוב, כתב חרטומים- קושי במוטוריקה עדינה, מאחר והילד לא מחזיק את חגורת הכתפיים כמו שצריך, כל הפעילות שלו בקצה הגפה תהיה מאוד ירודה. לעיתים האבחון מתחיל מקשיי למידה וריכוז. 

איך מאבחנים היפוטוניה?

בדיקה משולבת נוירולוגית והתפתחותית. בודקים את טונוס המפרק והאם זה מפריע להתפתחות. כיצד הילד קופץ, כיצד הוא מבצע פעולות שדורשות קואורדינציה וכיצד הוא מבצע פעולות שדורשות מוטוריקה עדינה. חשוב לראות על איזה תחומי תפקוד ההיפוטוניה משפיעה.

טיפול הומאופתיה בהיפוטוניה

כאשר מגיע אליי ילד הסובל מהיפוטוניה אני קודם מבקש ללמוד את מכלול השפעה של התופעה על חייו. הטיפול ההומאופתי מחזק אותו ופתאום הוא עושה קפיצה התפתחותית, התנהגותית  והתיאבון שלו נפתח (כי לילדים אלו לעיתים יש תאבון קטן מאוד).

אחת הרמדיס הקלאסיות בילדים ותינוקות היא calcarea carbonica- לרוב היא ניתנת כאב טיפוס קלאסי לילד היפוטוני. הרמדי מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית של הילד ובכך מחזקת אותו פיזית ונפשית. הילד מפתח תחושת מסוגלות ובכך גופו נלחם ומתחזק ביחד איתו.

לאורך השנים טיפלתי בלא מעט ילדים שסבלו מהיפוטוניה והשילוב של ההומאופתיה, בטיפול הכולל, שיפרה משמעותית את תוצאות ההחלמה.

 

עידן הגיע למרפאה עם בעיה במוטוריקה גסה, בעיית תפקוד בכתיבה ובהברגה –כל מה שצריך לעשות עם אצבעות היה בלתי אפשרי בשבילו והוא גם אכל מאוד מעט. דחו אותו מזונות רבים ובעיקר מוצקים מסוימים שהיה לו קשה ללעוס. גם מרקם האוכל היה בלתי נסבל וכל עניין האכילה היה בעייתי עבורו.

עידן טופל במרפאה בעיסוק בשילוב עם הומאופתיה במרפאה שלי. בעקבות הטיפול שלי אובחן אצלו שיפור באכילה ובחיוניות. מגוון המזונות שאכל הורחב וגם יכולתו לאכול מזונות קשים.

הטיפול בילדים אלו הוא ארוך, מאחר ויש צורך ליצור התחזקות כללית של המערכת החיסונית ומערכת השרירים. אם ההורים מבינים שהשילוב של הומאופתיה חיוני, יעיל ובטוח הם רק מרוויחים.

 

מאמרים נוספים - היפוטוניה