כל הטיפולים

דלקות אוזניים


כאבי אוזניים הופכים את הילד חסר אונים, זה כאב חזק ומשתק ואתם כהורים מבקשים להקל כאבם ולהביא לשיפור במצבם במהירות ויעילות רבה ככל האפשר.

חוסר הנוחות מביא אותנו כהורים לחפש את הפתרון המהיר ביותר, אך זה, איננו בהכרח, הפתרון הנכון והיעיל לטווח הארוך.

60-70 אחוז מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת בחייהם מדלקת אוזניים. רוב המקרים יטופלו באמצעות אנטיביוטיקה, למרות שקיימות גישות הטוענות כי דלקת אוזניים נחשבת מחלה שמרפאת את עצמה. 

מהי דלקת אוזניים ומדוע היא שכיחה בקרב ילדים?

דלקת אוזניים היא תהליך של זיהום המלוּוה בהצטברות של הפרשה מוגלתית או שקופה בחלל האוזן התיכונה. נוסף על כך תיתכן הופעה של שלפוחיות על פני עור התוף - מצב שגורם לכאב ניכר. לעיתים בשל עליית הלחץ בתוך האוזן התיכונה מתפתח נקב בעור התוף וההפרשה יוצאת מפתח האוזן החוצה.

נטייה ללקות בדלקת האוזן התיכונה מתפתחת בעקבות הפרעות בתפקוד של צינורית שמע צרה וקצרה. תפקידה של הצינורית הוא לנקז את האוזן התיכונה לחלל האף האחורי. דלקות באוזן התיכונה שכיחות יותר אצל ילדים קטנים מאחר וצינורית השמע שלהם צרה ויכולה להיחסם בקלות.

הטיפול התרופתי בדלקות אוזניים

הטיפול הרפואי המקובל לילדים עם דלקת אוזניים הוא אנטיביוטיקה. מחקרים שהשוו תוצאות של טיפול אנטיביוטי לעומת אי מתן אנטיביוטיקה, בילדים עם דלקות אוזניים, הראו שהיתרון העיקרי של

הטיפול האנטיביוטי הוא קיצור ימי הסבל  של המחלה מ 4-6 ימים בממוצע ל- 2-3 ימים.

למרות הנתונים המחקריים, המגדירים את דלקת האוזניים כ"מחלה המרפאת את עצמה", הנטייה של חלק גדול מהרופאים המטפלים, בעיקר במקרי דלקת אוזניים בילדים צעירים ובתינוקות, היא לטפל באמצעות אנטיביוטיקה.

כיוון שכך, אותם ילדים הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות נאלצים לצרוך אנטיביוטיקה בתכיפות גבוהה וזאת לאור העובדה שהאנטיביוטיקה אינה מרפאת את נטייתו של הילד לפתח דלקות אוזניים חוזרות. במקרים שכאלו מוצעת לרוב האפשרות של ניקוב עור התוף בניתוח תוך קיבוע  צינוריות בעור התוף המנקזות את חלל האוזן התיכונה החוצה.

הטיפול ההומאופתי בדלקות אוזניים

מטרת הטיפול ההומאופתי היא לעזור למערכת הריפוי של הילד לרפא את דלקת האוזניים באופן טבעי, להתגבר על הנטייה לפתח דלקות אוזניים חוזרות ולסייע לו להתחזק ולהיות בריא.

במהלך האבחון אני בודק את האופן הייחודי בו מתבטאת המחלה אצל הילד. למשל, מהי תדירות הופעת הדלקת, עוצמת הכאב, רמת החיוניות, איכות השמיעה,  גובה החום ועוד.

כמו כן, אני מזהה מה מחמיר או מיטיב את המצב, למשל, תנאים של יום או לילה, קור או חום, תנועה או מנוחה. האבחון ההומאופתי גם בוחן את תכונותיו של הילד העדפותיו והרגליו, כמו גם את הקשר האפשרי שבין אירועים משמעותיים בחייו לבין התפרצות הדלקת.

באופן רגיל, כאשר מדובר בנוזלים באוזניים, אני מתייחס ובודק אפשרות של אדנואידים מוגדלים ונטיות אלרגיות.

האם ניתן לרפא ילדים עם דלקות אוזניים בטיפול הומאופתי?

מניסיוני הרב בטיפול במאות ילדים בשל דלקות אוזניים ונוזלים באוזניים, טיפול הומאופתי מוצלח יגרום לקיצור משמעותי של זמן וחומרת הסבל לדוגמה ירידה בחום, לעיתים תוך מספר שעות (ללא שימוש במשככי כאבים וחום) ושיפור בעוצמת כאבי האוזניים עד היעלמותם - לעיתים תוך 24 שעות.

בנוסף, יגבר כושר עמידותו של ילדכם בפני מחלות ותימנע חזרתה של הדלקת והנוזלים באוזניים לאורך זמן. כמו כן, ישתפרו פרמטרים נוספים, כגון, רמת החיוניות, איכות השינה, מצב הרוח ועליה בתאבון.

כדי לאמת את טענתי בדקתי 307 מקרים שהגיעו לטיפול במרפאתי, במשך שנה וחצי, בשל דלקות אוזניים. במהלך תקופה זו טיפלתי בילדים בגילאים שונים אשר סבלו מדלקת אוזניים ברמות חומרה שונות. הצעירים שבהם היו תינוקות בני מספר חודשים והמבוגרים בגילאי 9-10 שנים. 

כטיפול הומאופתי מוצלח הוגדרו ילדים אשר הצליחו לעבור לפחות דלקת אוזניים אחת עם טיפול הומאופתי ללא שימוש באנטיביוטיקה כאשר טרם הגעתם לטיפולי הם הצליחו להתגבר על דלקות אוזניים רק באמצעות טיפול אנטיביוטי, ילדים שצריכת האנטיביוטיקה שלהם טרם הגעתם לטיפולי הייתה רבה ובעקבות הטיפול פחתה משמעותית וילדים שהגיעו  לטיפולי בגלל דלקות אוזניים חוזרות והטיפול בהם הסתיים בהצלחה שמשמעותה לפחות חצי שנה ללא דלקת אוזניים.

מתוך 307 מקרים שהגיעו למרפאתי בתקופה הנ"ל, 247 מהמקרים (80.45%) הוגדרו ככאלו שעברו טיפול הומאופתי מוצלח.

יתרונות הטיפול ההומאופתי

מכיוון שאני רופא אני בודק את הילדים הבאים לטיפולי בדיקה רפואית אשר מלמדת אותי על חומרת מצבם ועל חומרת דלקת האוזניים. בדיקת האוזניים מאפשרת לי לקבוע את דעתי לגבי חומרת הדלקת ולקבוע בהתאם את המלצותיי הרפואיות וההומאופתיות. אם החלטתי שניתן לדחות את הטיפול האנטיביוטי למשך יום או יומיים אני נותן טיפול הומאופתי אשר לדעתי אמור לסייע לילד להתגבר על מחלתו.

אני נמצא בקשר תדיר עם ההורים, מעודכן על כל שינוי ובודק את הילד בדיקות חוזרות כדי לראות את תהליך התפתחות הריפוי. במקרים רבים פרק הזמן הנוסף והטיפול ההומאופתי שניתן על ידי מאפשר למערכות הריפוי של הילד לבצע את תהליך הריפוי וההחלמה באופן עצמאי. במקרים אשר בהם איני מצליח, בפרק זמן שקבעתי כסביר, להתגבר על המחלה באמצעות טיפול הומאופתי, איני מהסס להמליץ על טיפול אנטיביוטי ומשלב בו את הטיפול ההומאופתי. 

במהלך האקוטי של דלקת האוזניים  אני מצפה לשיפור בכאבים ובחום תוך מספר שעות מתחילת הטיפול ההומאופתי. ההפחתה בתחלואה מתרחשת לרוב תוך מספר שבועות עד חודשים, תלוי בגיל הילד, במצבו החיסוני, בעונת השנה ועוד.

 

מאמרים נוספים - דלקות אוזניים