ים, בריכה ואיך למנוע כאבי אוזניים אצל שירה

מאת: ד"ר יעקב פריד

לפני כשבועיים, כשעדיין היה קר ובחוץ היה מעונן, נפתחה הבריכה ברמות השבים. שירה, הבת שלי, הודיעה בשמחה ובששון שהיא קבעה עם מיה (חברתה הטובה) ללכת לבריכה.

מיד נעשה לי עוד יותר קר. שירה רגישה מאוד לקור וכאבי אוזניים מלווים אותה מילדותה.

מניסיון עבר, חשיפה לקור של ים, בריכה ובכלל, יכולה לגרום לה לכאבי אוזנייםואף לדלקת אוזניים. בשנים קודמות הודעתי שאצלנו בבית עונת הרחצה נפתחת בחודש יולי (כדי להתפשר על אמצע יוני...).

השנה שירה הייתה נחושה מתמיד והחלטתי לנסות ולאפשר. ההנחיות היו ברורות ומדויקות: "ברגע שאת יוצאת מהמים, על מנת למנוע מבעוד מועד כאבי אוזניים או דלקת אוזניים, תיקחי מיד acon 30c. לשמחתי הרחצה עברה בשלום.

למרות שכבר חם בחוץ, בכל שבוע אני מטפל ב 2-3 ילדים, בגילאים שונים, עם כאבי אוזניים ודלקות אוזניים חוזרות ו/או בנוזלים באוזניים.

לא מעט ילדים רגישים לקור והם מגיבים בדלקות בדרכי הנשימה העליונות (נזלת שיעולים) כאבי אוזניים ודלקות אוזניים, בעקבות החשיפה לקור של הבריכה, הים והמזגנים. ילדים שרגישים לקור ואינם מטופלים באופן קבוע עם רמדי הומאופתית יכולים (ע"פ שיקול דעת הוריהם) ובמטרה למנוע הישנות הכאב או הדלקת, לקבל פעם אחת acon 30c מיד עם סיום הרחצה או תוך כדי החשיפה לקור.

כמובן שצריך להמעיט את זמן החשיפה לקור, להחליף בגדים ולהתייבש במהירות. הסבתות ידעו על מה הן מדברות כשהן אמרו שאפשר להיות חולים מקור (כמובן אלו שרגישים לכך).

דלקת נוספת הנפוצה בעונת הרחצה היא דלקת בתעלת האוזן. הכאב והסבל יכולים להיות חדים ומשמעותיים. אמצעי מניעה ראשון הוא לא "לחפור" באוזן בעת ניקוי האוזניים. אמצעי מניעה נוסף הוא לשטוף את הראש עם מים נקיים וסבון כך שיכנסו גם לאוזניים וינקו אותן מהר ככל האפשר, כך ימנעו כאבי האוזניים.

אני נשאל רבות, בעיקר על ידי הורים שלילדיהם יש נוזלים באוזניים, האם הרחצה בים או בבריכה מזיקה ומשפיעה על הנוזלים באוזניים. תשובתי היא שאם מדובר בנוזלים באוזניים ללא נקב בעור התוף, אין סכנה ברחצה ללא אטמים בבריכה ובים. במקרה של ספק מומלץ להיבדק ע"י רופא הילדים.