דומה, שונה והומאופתי

מאת: ד"ר יעקב פריד

אני נשאל הרבה לגבי תרופות הומאופתיות שניתן להשיג היום בכל מיני חנויות פארם. על אחת כתוב לטיפול בשפעת, על אחרת בלחץ וחרדה. השאלה היא האם אותה רמדי שהינה תרופת מדף יכולה לעזור לכל אדם אשר חווה את התופעה המצוינת על התווית?

התשובה לכך, במרבית המקרים, היא לא.

על הפתרון ההומאופתי

ההבנה ההומאופתית הבסיסית, האבחון והטיפול ההומאופתי קשורים במושגים של דומה ושונה.

ההומאופתיה נתגלתה לראשונה באמצעות עיקרון "דומה בדומה", לפני כמאתיים שנה, כשהובן הקשר בין מחולל המחלה למחלה עצמה ולהפך – בין יכולתה של תרופה הומאופתית לרפא את המחלה.

למרות שהרמדי (התרופה ההומאופתית) דומה למחלה בתכונותיה חשוב להתאים רמדי לאדם כמכלול, לקחת בחשבון את כל מה שהוא חווה בחיים, באותה נקודת טיפול, בנוסף למחלה או הסימפטום איתם הגיע לטיפול.

כך למשל, מקרה בו שני אנשים סובלים ממחלה זהה בהגדרה, לדוגמא שפעת, ככל הנראה הסיבות להתפרצותה היו שונות אצל כל אחד מהם, הם אינם חווים את המחלה באותה הצורה, אינם מגיבים לה באופן דומה ולכן התרופה ההומאופתית המתאימה לכל אחד מהם תהיה שונה ותהליך ההבראה שלהם יהיה שונה אף הוא.

טיפלתי בעבר בשתי אחיות תאומות. שתיהן הגיעו בשל דלקות אוזניים חוזרות, שתיהן היו מועמדות לניתוח "כפתורים". לכאורה, נראה כי הטיפול בשתיהן אמור להיות זהה, אך בפועל, כל אחת מהן קיבלה תרופה הומאופתית שונה, בהתאם למאפיינים האישיים שלה ובהתאם לצורה בה התאפיינה המחלה אצל כל אחת מהן.

השוני בצורת ביטוי המחלה אצל כל אחד, מתווה את הדרך למציאת התרופה ההומאופתית הנכונה. הטיפול לכל אדם הוא אינדיבידואלי, כזה שתכונותיו דומות לאופן בו המחלה מתבטאת אצלו.